انتخاب موضوع برای پایان نامه در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد

یکی از مهم ترین بخش های ابتدایی می باشد. طی این فرایند ابتدا می بایست تعداد زیادی مقاله داخلی و خارجی مورد بررسی قرار گیرد. در مرحله بعدی می توان با جمع بندی کردن مطالب و همچنین موضوعات به یک موضوع جدید دست یافت که دارای جنبه نوآوری باشد. همچنین یکی دیگر از راه حل های انتخاب موضوع یافتن چندین مقاله پایه (بیس) می باشد که با انتخاب یکی از آن ه به عنوان بیس اصلی میتوان موضوع آن را انتخابنمود و تا ۵-۱۰% به آن نوآوری افزود.

جهت افزودن نوآوری می بایست نکات مختلفی را در نظر گرفت. به طور مثال نوآوری یک موضوع می تواند اضافه کردن یک متغیر و یاعوض کردن روش آن مقاله بیس در راستای بهبود پروژه قبلی باشد.

چگونه موضوع پایان نامه پیدا کنم؟

در کل می توان گفت انتخاب موضوع پایان نامه نقش اساسی در کل فرایند انجام پروژه و ماحصل پژوهش دارد. یک موضوع خوب و اساسی دارای یک روش مشخص و نوآوری می باشد.

مراحل انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

  1. قرار دادن یک حیطه مناسب جهت انتخاب موضوع (سعی شود حیطه، مبحثی باشد که بیشتر به آن مسلط هستید)
  2. سرچ مقالات داخلی و خارجی (جهت تماشای فیلم آموزشی رایگان سرچ مقالات اینجا کلیک کنید)
  3. دانلود مقالات مهم و نزدیک به حیطه مد نظر (جهت تماشای فیلم آموزشی رایگان روش های دانلود مقاله اینجا کلیک کنید)
  4. بررسی چکیده مقالات به صورت مروری
  5. انتخاب یک مقاله پایه (مقاله بیس)
  6. ترجمه مقاله بیس
  7. اضافه کردن نوآوری در راستای بهبود مطالعات قبلی

بررسی موضوع جهت تکراری نبودن

پس از انتخاب موضوع شما می بایست استعلام های لازم را انجام دهید تا مطمن شوید موضوع انتخابی شما تکراری نباشد. شما می توانید جهت استعلام موضوع خود از سایتهای زیر کمک بگیرید.

سایت ایرانداک یا همان گنج

سیستم یکپارچه کتابخانه های دانشگاه آزاد یا همان سیکا

جهت مشاوره رایگان در انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری کلیک کنید.

در ادامه

انتخاب موضوع پایان نامه

اولین چالش عمده در فرایند پایان نامه در انتخاب موضوع پایان نامه است. انتخاب شما تعیین می کند که چقدر طول می کشد تا مطالعه خود را به پایان برسانید. برای اکثر دانشجویان دکتری ، این تصمیم آزاردهنده است ، عمدتا به دلیل عدم اطمینان در مورد آن. آیا قبلاً به اندازه کافی تحقیق شده است؟ آیا ارزش تحقیق دارد؟ چقدر باید اصلی باشه؟ آیا در محدوده قابل مدیریت است؟ برای اینکه بدانید آیا در مورد آن تحقیق شده است یا خیر ، یا این که برای این حوزه مهم است ، ابتدا باید خود را در پایگاه ادبیات غوطه ور کنید. انجام یک مطالعه دیگر در مورد مشکلی که به اندازه کافی مورد بررسی قرار گرفته است ، ارزشمند نخواهد بود مگر اینکه ، با این حال ، متاآنالیز ، تجزیه و تحلیل فرا قوم شناسی یا ترکیب ادبیات را انجام دهید. این رویکردهای تحقیق یافته ها را در چندین مطالعه ترکیب می کند.

رویکردهای انتخاب موضوع در انتخاب موضوع تحقیق ، دانش آموزان گاهی از چیزی استفاده می کنند که ری مارتین (1980) آن را “رویای در خلاء” می نامد. او اظهار داشت که برخی از دانش آموزان معتقدند ایده های عالی از لحظات الهام گرفته می شوند. دانش آموزانی که در پارک قدم می زنند ، در کوه ها کوله پشتی می کنند ، یا در مکان های آرام می نشینند تا به تفکر بپردازند ، در مورد پارک ها ، کوله پشتی و تفکر اطلاعات زیادی کسب می کنند ، اما چیزهای دیگر. انتظار برای الهام گرفتن بهترین روش برای انتخاب موضوع نیست. موضوعات پایان نامه به طور عرفانی ظاهر نمی شوند. برخی از دانش آموزان سعی می کنند موضوعی را پیدا کنند که متناسب با مجموعه ای از داده های جمع آوری شده ، جمعیت خاصی باشد که دانش آموز به آن دسترسی دارد یا روش تحقیق ترجیحی. این رویکرد عقب مانده نیز نامناسب است و مطمئناً یک مشاور بالقوه را تحریک می کند. موثرترین و کارآمدترین روشها برای انتخاب موضوع موارد زیر است:

(1) در ادبیات مربوطه غرق شوید.

(2) در بحث با اساتید و سایر دانشمندان حوزه خود شرکت کنید.

(3) درباره موضوع خود بنویسید تا به درک و سازماندهی درک شما کمک کند.

به طور معمول ، دانش آموزان سه تا پنج موضوع بالقوه را در نظر می گیرند تا در نهایت به یک موضوع بپردازند. حذف یک موضوع و شروع مجدد حداقل یکبار یک امر عادی است.

کجا باید به دنبال موضوعات بالقوه بود

موضوعات پایان نامه به ندرت از بین می روند. شما باید فعالانه آنها را جستجو کنید. در اینجا برخی از منابع بالقوه وجود دارد:

1. علایق حرفه ای خود را. چه چیزی شما را هیجان زده و انرژی می بخشد؟ چه اهداف شغلی را می توان با مطالعه یک موضوع خاص افزایش داد؟

2. اعضای هیئت علمی ، همکاران حرفه ای و دانشجویان دیگر. به پیشنهادات آنها در مورد موضوعات احتمالی گوش دهید.

3. مجلات حرفه ای در زمینه شما. اینجاست که می توانید از موضوعات داغ روز و آینده نزدیک مطلع شوید.

4. کتابداران. از آنها بخواهید در جستجوی پایگاه داده در مورد موضوعات مورد علاقه به شما کمک کنند. برای شروع جستجو لیستی از کلمات و عبارات کلیدی تهیه کنید. نتایج جستجوی کامپیوتری باید به شما کمک کند تا بفهمید که آیا پایان نامه ای در این زمینه امکان پذیر است یا این موضوع “تا سرحد مرگ” انجام شده است.

5. پایان نامه ها. پایان نامه های نوشته شده قبلی را مرور کنید. با پایان نامه ها و پایان نامه های پروپوزال چکیده پایان نامه های دکتری بین المللی و آمریکایی مشورت کنید ، که می توانید پایان نامه های مورد علاقه را از آنها سفارش دهید. فصل 5 اکثر پایان نامه ها شامل بخشی با عنوان “توصیه هایی برای تحقیقات آینده” است. این یک معدن طلا از موضوعات بالقوه است.

6. دفاع شفاهی. مباحثی که در حین دفاع شفاهی پایان نامه رخ می دهد اغلب موضوعات بالقوه ای را نشان می دهد. تا جایی که می توانید در این موارد شرکت کنید. چشمان شما را به آنچه در طول دفاع از پایان نامه اتفاق می افتد باز می کند.

7. نظریه های جاری. آیا نظریه های جدیدی در زمینه شما مطرح شده است یا نظریه های موجود زیر سوال می روند؟

8. اینترنت. منابع مختلفی در اینترنت وجود دارد.

9. کنفرانس ها و سمینارها. اغلب اینها با حوزه های مورد علاقه فعلی در این زمینه سروکار دارند. با مجریان و نویسندگان صحبت کنید تا ایده های خود را در مورد موضوعات قابل تحقیق بدست آورید.

10. خارج از سازمانها یا سازمانهای حرفه ای که تحقیق می کنند. منابع عالی 10 آزمایشگاه آموزشی منطقه ای و انجمن تحقیقات آموزشی آمریکا (AERA) ، http://aera.net است.

11. دانشمندان برجسته در زمینه های مورد علاقه شما. معمولاً نویسندگان و محققان مشتاقانه با شخصی که به ایده ها و تحقیقات آنها علاقه مند است صحبت می کنند. تماس بگیرید و دریابید که در حال حاضر چه کار می کنند و از مشاوره آنها در مورد مطالعات احتمالی بپرسید.

12. تنظیمات شغلی فعلی شما. آیا مشکلی وجود دارد که نیاز به راه حل در محل کار شما داشته باشد؟ رئیس شما ممکن است یک موضوع حیوان خانگی داشته باشد که می تواند فرصت های شغلی شما را افزایش دهد. با این حال ، محتاط باشید. اگر فکر می کنید موضوعی پیشنهاد می شود که علاقه ای به آن ندارید ، بهتر است این تحقیق را انجام ندهید. پایان نامه یک تلاش گسترده و علمی است و موضوع باید موضوعی باشد که شما علاقه زیادی به آن دارید.

13. مراجع در زمینه کاری خود. بسیاری از کتابهای راهنما و کتابشناسی در بیشتر زمینه های موضوعی وجود دارد. برخی از مثالهای مفید در زمینه آموزش عبارتند از: الف. جزوه تحقیق در زمینه تدریس. این دفترچه راهنما که توسط AERA منتشر شده است ، بسیار قابل درک است