آموزش نرم افزار ها

آموزش نگارش چکیده مقاله

آموزش نگارش چکیده مقاله

برخی از افراد فکر می ­کنند چکیده مقاله بخش کم اهمیتی از کار است و با این تفکر به کپی کردن از بخش­ های مختلف مقاله در چکیده نویسی می­ پردازند. این در حالیست که چکیده مقاله از مهم ­ترین بخش­ های مقاله است که باید اصول و جزییاتی هنگام نوشتن آن رعایت شود.

به طور کلی; اولین جمله از یک چکیده باید به خوبی موضوع مقاله را معرفی کند بنابراین خواننده می­ تواند آن را به موضوعات و تحقیقات دیگر در آن زمینه مرتبط کند. هرچند; تحقیقاتی که در زمینه نوشتن چکیده برای مقالات مختلف صورت گرفته است نشان می­ دهد; فقط عده کمی از پژوهشگران از این پیشنهاد پیروی می­ کنند.

برای نویسندگان حرفه ای; آماده کردن چکیده مقاله کار چندان سختی نیست. چکیده نویسی چندین قرن است که وجود دارد اما بعضی از نویسندگان نوشتن چکیده مقاله را مهم نمی دانند از این رو وقت زیادی برای آن نمی گذارند و وقتی چکیده مقاله یا مجله ی آن ها را می خوانیم; به این موضوع پی می بریم که صرفا رفع تکلیف شده است در صورتی که ;چکیده یک کتاب یا تحقیق; آن تحقیق و نویسنده ی تحقیق را مختصر و مفید معرفی می کند.

این روزها که حرف از هرچیزی که می شود دنیایی از اطلاعات در آن رابطه وجود دارد به همین دلیل جستجوگران و محققان گزیده خوانی را ترجیح می دهند; بنابراین اول به چـکیده مقاله نگاهی می اندازند و بعد ترغیب می شوند به خواندن یا نخواند اصل مقاله. پس نیاز است نویسنده به اندازه کافی به آماده کردن چکیده توجه کند و در صورت ضرورت; به یادگیری و تعلیم آن بپردازد. در مجموع بعد از عنوان; چکیده مقاله مهم ترین بخش مقاله است. در این مطلب قصد داریم به طور کلی چگونگی نوشتن چکیده را بررسی کنیم و به شاخصه های یک چکیده ی درست اشاره کنیم.

سفارش پروژه->
خرید پروژه آماده->
آموزش های دیگر->

چکیده چیست؟

چکـیده مقاله خلاصه ای از بخش های مهم ویژه یک مقاله است که به صورت مختصر به آن ها اشاره شده است و گاهی شامل لیست عبارات و لغات کلیدی مقاله است.

یکی از اصلی­ ترین مشکلات در چکیده نویسی; نبود ساختار استاندارد برای نوشتن چـکیده است. اکثر محققانی که مقاله تهیه می ­کنند به اهمیت جملات و اینکه در هر جمله باید به چه چیزی اشاره کنند توجه نمی­ کنند.

برای حل این مشکل; ما به شما می­ گوییم چطور در شش مرحله و فقط در شش جمله بتوانید یک چکیده کامل و موثر تهیه کنید.

هر یک از این شش جمله نقش خاصی در چکیده نویسی دارند که شما با رعایت آن می­ توانید ایده و نظریه اصلی مربوط به مقاله ­تان را به خوبی در چکیده مطرح کنید.

در یک جمله بگویید موضوع مقاله چیست؟

طوری جمله را مطرح کنید که خواننده به خوبی بتواند آن را متوجه شود. اگر در حال نوشتن تز دکترا هستید; خوانندگان شما اغلب افرادی هستند که با فیلد عمومی تحقیق شما آشنا هستند بنابراین شما باید اختصاصا به آن­ها بفهمانید موضوع اصلی مقاله شما چیست.

درباره پژوهش­ های دیگر نیز همین مساله صدق می ­کند; اغلب خواننده ­های مقاله شما منتقدین و افرادی هستند که می­ خواهند اطلاعات بیشتری درباره این موضوع کسب کنند; این یعنی آن­ها پیشینه ­ای از موضوع شما دارند پس باید بدون اضافه کاری و پرداختن به پیشینه به موضوع اصلی بپردازید.

چکیده مقاله با خلاصه چه فرقی دارد؟

برخی خلاصه و چـکیده را یک منظور می دانند درصورتی که باهم تفاوت دارند:

  • خلاصه ی یک مبحث; به منظور بیان چیز های کلی آن مسئله و نپرداختن به مسائل جزئی می باشد؛ در صورتی که چکیده مقاله گاهی به معنای بیان نکات ریز یک مدرک علمی مهم می باشد.
  • در خلاصه گاهی به بیان مسائل مهم پرداخته نمی شود اما در چکیده باید نکات مهم مختصر بیان شود.
  • خلاصه یعنی موضوع را با سند برای دسته هایی که از نظر سنی ;فکری و یا شخصیتی در موقعیت مشخصی هستند; قابل استفاده شود اما چکیده برای انتخاب آسان و جستجوی موضاعات به شمار می آید.
  • خلاصه; از یک منبع مثل کتاب تهیه می شود اما چکیده به صورت عمده از مقالات تهیه می شود.

آموزش سرچ مقاله->
سفارش پروژه->

اهداف نوشتن چکیده مقاله

چکیده در برآورد مدرک و ارتباط نهفته خواننده با مقاله کمک رسان است. منظور از مدرک می تواند مجله; رساله;گزارش و… باشد .

دانشجویان و محققانی که می خواهند گنجینه اطلاعاتشان همیشه بروز باشد باوجود حجم بسیار مقالات و وقت کم قادر نیستند همه مطالب را بخوانند از این رو چکیده ها در حجم کم و ساختار یکپارچه کمک رسان آن ها هستند و همچنین امر جستجو و انتخاب را برای آن ها آسان می کند.

مقالات علمی در زبان های بسیاری انتشار یافته اند در صورتی که شاید یک شخص فقط یک یا دو زبان بلد باشد. چکیده های مجلات علاوه بر چکیده زبان اصلی اغلب به زبان انگلیسی نیز ترجمه و منتشر می شوند که در انتهای مقالات ارائه می شوند.

مشکلی که با آن برخورد می­ کنید را مطرح کنید. پرسش اصلی پژوهش شما چیست؟

این بار هم در یک جمله آن را پاسخ دهید. این را به یاد داشته باشید; جمله اول موضوع کلی مقاله شما را معرفی می­ کند; حالا بر اساس آن می ­توانید به یک موضوع کلیدی درون این عنوان تمرکز کنید. اگر نمی­ توانید مقاله یا پایان­ نامه خود را در یک سوال کلیدی خلاصه کنید; احتمالا هنوز نمی ­دانید قرار است درباره چه چیزی مقاله بنویسید. باید روی این مرحله از کار بیشتر تمرکز کنید تا بتوانید فقط یک پرسش برای مقاله خود مطرح کنید.

به طور خلاصه در یک جمله بگویید چرا هیچ شخص دیگری هنوز پاسخی به سوال این پژوهش نداده است

در این مرحله نیازی نیست به تمام تلاش­ های شکست خورده­ ی افراد پیشین در این زمینه اشاره کنید; فقط کافیست به روش خاصی که می­ خواهید آن را معرفی کنید و کسی تا به حال امتحان نکرده است اشاره کنید.

در یک جمله توضیح دهید که چطور با سوال این پژوهش برخورد کردید. ایده و نظریه جدید شما چیست؟

در مقالات عمومی ­تر می­ توانید نظریه و دیدگاه کلی خود را درباره پرسشی که در جمله دوم به آن پرداختید بگویید.

برای رسیدن به این نظریه چه تحقیقاتی انجام دادید

آیا آزمایشات مختلفی انجام دادید؟ برای حل این مشکل نرم افزاری ساخته اید؟ این جمله احتمالا طولانی ­ترین جمله چکیده شما خواهد بود بخصوص اگر چکیده را برای تز دکترا می ­نویسید. اما این جمله را نیز نباید بیش از حد طولانی کنید. ما از شما جمله­ ای می­ خواهیم که خواندنش به قدری طول نکشد که در اواسط آن خواننده خسته شده و خواندن را کنار بگذارد. به یاد داشته باشید; «چکیده» به معنای یک خلاصه از ایده­ های اصلی مقاله با کنار گذاشتن جزییات آن­ها است. بنابراین آزادانه جزییات اضافه را از چکیده حذف کنید.

در یک جمله تاثیر اصلی پژوهش خود را نشان دهید

ما در اینجا به دنبال نتیجه یک آزمایش نیستیم بلکه خلاصه ­ای از پیامدهای کارهایی که انجام دادید نیاز است. چیزی که مشخص کند چرا باید سایر افراد به این کار اهمیت دهند؟ چه کاری می­ توانند با پژوهشی که شما انجام داده ­اید انجام دهند؟

نکات کاربردی برای نوشتن چکیده مقاله

چکیده مقاله را بعد از اتمام کامل پژوهش بنویسید. با این­کار ایده ­های بهتری برای ارائه در چـکیده خواهید داشت.

به جای استفاده از نقل قول­ های مستقیم; از تعبیر و تفسیر خودتان استفاده کنید.

چـکیده مقاله را باید طوری بنویسید که خواننده بدون این­که بخواهد به متن اصلی مراجعه کند متوجه موضوع آن شود.

طول چـکیده در مقالات نظری و مروری معمولا بین ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه و در مقالات پژوهشی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کلمه است.

نیازی نیست در چـکیده به منبع اشاره کنید.

در چکیده مقاله; متونی را که داخل مقاله نوشته اید کپی نکنید.

سفارش پروژه->
خرید پروژه آماده->
آموزش های دیگر->

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *