آموزش نرم افزار ها

آموزش نگارش مقدمه مقاله

آموزش نگارش مقدمه مقاله

مقدمه بعنوان قلب مقاله در نظر گرفته می شود چرا که معرفی کننده اهداف اصلی و ادبیات پژوهش شما می باشد. این بخش از مقاله که بلافاصله بعد از چکیده نوشته می شود;  ابتدا با یک توضیح کوتاه از ادبیات پژوهشی موضوع مقاله آغاز می شود و سپس سوال اصلی پژوهش و علت انتخاب این موضوع مطرح می شود و سپس یک پیشینه ای از موضوع مقاله بیان می شود.

اینکه قبل از شما چه تعداد مطالعه مرتبط با موضوع شما انجام گرفته است. اما بدون هیچ گونه استدلال و ارائه نتایج آنها. و در نهایت فرضیه پزوهش مطرح می شود. بایستی در این بخش دلیل روشنی برای طرح سوال خود بیاورید. و اینکه با پاسخ دادن به این سوال و یا حل آن مشکل می خواهید به چه چیزی برسید. 

سفارش پروژه->

خرید پروژه آماده->

قسمت مقدمه مقاله پیشینه دانش حوزه شما را توصیف می کند. خواننده یا داور به این اطلاعات نیاز دارد تا متوجه شود چطور شما contribution جدیدی در این حوزه داشته اید. یعنی با تشریح زمینه و پیشینه ماجرا و بعد ارائه کار خود; خواننده می فهمد که مثلا شما اشکال روش های پیشین را رفع کرده اید یا روش جدیدی را ارائه داده اید که به فکر کسی نرسیده. مهارت اصلی در نوشتن مقدمه مقاله گفتن مطالب تکراری است که بارها و بارها گفته شده اما با جمله بندی متفاوت که باید جالب هم به نظر برسد.

سفارش پروژه->
خرید پروژه آماده->

شاید در نگاه اول نوشتن بخش مقدمه به نظر ساده بیاید. اما وقتی شروع به نگارش می کنید ممکن است نتوانید نظم درستی به مطالبتان بدهید. بنابراین در ابتدای نگارش بایستی مقدمه مقاله را مانند یک قیف در نظر بگیرید که به تدریج قطر آن کاهش پیدا میکند؛ یعنی در ابتدا درباره موضوعات کلی تر مطرح میشود. سپس به سراغ بخش مرور ادبیات بروید و سعی کنید تا موضوعات را تخصصی تر نقد و بررسی کنید و سرانجام در انتهای مقدمه به ارائه کار تحقیقی خود بپردازید.

سفارش پروژه->
خرید پروژه آماده->

معمولا گفته می شود که بهترین زمان برای نوشتن مقدمه بعد از تکمیل ساختار مقاله و گرفتن نتایج مقاله است. البته این برای افرادی پیشنهاد می شود که تجربه ای در نگارش مقاله نداشته اند و برای اولین بار می خواهند یک مقاله بنویسند. اما برای اساتید دانشگاهی و محققین با تجربه در زمینه نگارش مقالهف شاید نوشتن مقدمه اولین و راحت ترین بخش از مقاله باشد.

مقدمه باید طوری نوشته شود که خواننده را به سوی پیشرفته ترین ها و بروزترین های حوزه مطالعاتی مدنظر خود هدایت کند; و این امکان برای او فراهم شود که بقیه مقاله را بفهمد؛ سعی کنید برای نگارش این بخش از مقالات 3 سال اخیر استفاده کنید. زیرا مطالب بروزتری را ارائه می دهند و از طرفی از دید سردبیر مجله نیز این موضوع حائز اهمیت است.

چطور باید مقدمه مقاله را بنویسیم؟

برای نوشتن مقدمه; اول از همه باید به دانش کاملی نسبت به هر آن چیزی که تا بحال راجع به موضوع مورد نظر نوشته شده برسید و سپس تصمیم بگیرید که کدام مطالب از همه برای خواننده یا داور مهم تر است.

مثال زیر ساختار یک مقدمه مقاله معمولی را توصیف می کند و نوشتن مقدمه مقاله در قالب این مثال بیان می شود. این مثال از 10 قسمت تشکیل شده که هر کدام نقش مشخصی دارند. توجه کنید که مقدمه مقاله شما ممکن است تمام این 10 قسمت را نداشته باشد یا حتی ترتیب آن ها متفاوت باشد.

هدف این است که اطلاعات زمینه ای کافی و نه زیاد در مقدمه بنویسید تا خواننده بفهمد چرا شما سوالی را در مقاله خود مطرح کرده اید; در چه زمینه و بستری این موضوع را بیان می کنید; و چرا فرضیات; پیش بینی ها و یا نتایج مورد انتظار شما منطقی است. در واقع مقدمه شبیه به یک preview برای کل مقاله هست. پس تقریبا هر مقدمه ای; فارغ از رشته آن; قسمت هایی که با (*) مشخص شده را حتما دارد.

نسبت فضای داده شده به هر قسمت (خصوصا آن بخشی که به مرور ادبیات مربوط می شود) مسلما از رشته به رشته و مقاله به مقاله متفاوت است. ما هم در حین ویرایش مقاله; مقدمه های مختلفی را می بینیم و ادیت می کنیم.

1. معرفی مسأله تحت بررسی یا سؤال تحقیق

سطرهای اول مقدمه; اولین بخش از بدنه اصلی مقاله هستند که توسط مخاطبان مطالعه میشود. در نتیجه اولین بخش بعد از چکیده هست که خواننده آن را می خواند؛ در نتیجه نحوه نگارش آن بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا میتواند نقش مؤثری روی جذب یا دفع مخاطب ایفا کند.

برای جلب توجه مخاطب 8 روش زیر پیشنهاد میشود:

 • روش اول سؤال: می توانید شروع مقدمه خود را با طرح یک یا دو سؤال آغاز کنید و با این کار ذهن خواننده را درگیر کنید. در واقع با طرح این سؤالات باید باعث شوید که مخاطب به سؤالات شما فکر کند و برای یافتن پاسخ به سراغ مطالعه بقیه مقاله شما برود.
 • روش دوم نقل قولها: نقلی قولی مرتبط با موضوعتان به کار ببرید که برای موضوع شما مهم است.
 • روش سوم آمار: برای آنکه نظر خواننده را به خود جلب کنید; یک آمار جهانی از موضوع خود ارائه دهید که به برجسته کردن موضوع شما کمک میکند.

سفارش پروژه->
خرید پروژه آماده->

 • روش چهارم  حقیقت کمتر شناخته شده: خواننده را با بیان حقیقتی که کمتر کسی از آن آگاه است; درباره موضوعتان شگفت زده کنید. در این صورت شاید خواننده یا مخاطب بخواهد بیشتر در مورد موضوعتان بداند.
 • روش پنجم ( تکه تکه گویی) : دنبالهای از آن کلمات کلیدی یا آن تصاویری که از مخاطب انتظار دارید تا تمرکزش را به سمت آنها معطوف کند را به کار ببرید.
 • روش ششم  فراهم کردن شرایطی برای برای آغاز موضوع : ذهن خواننده را با توصیف موقعیت و شرایط برای آغاز موضوع خود آماده کنید.
 • روش هفتم تشبیه: بین موضوع خودتان و موضوعی با کیفیت و صفات مشابه; مقایسه ای انجام دهید.
 • روش هشتم تعریف: یک تعریفی با زبان خودتان ارائه دهید آن را به موضوع مدنظرتان متصل کنید.
بند بالا از سه قسمت تشکیل شده که:
 1. 1.      قسمت اول برای جلب توجه مخاطب
 2. 2.      قسمت دوم در مورد سؤال تحقیق 
 3. 3.      قسمت سوم تصویری کلی از بقیه مقاله (بیان مسأله به صورت کلی و عمومی)
2. پیشینه تحقیق یا مرور ادبیات

 منظور از کلمه “ادبیات” در عبارت مرور ادبیات; منابع اطلاعاتی است که در مطالعات اولیه خود قبل از شروع کار پژوهشی انجام داده و مطالبی را جمع آوری کرده بودید. بنابراین مرور ادبیات یعنی خلاصه سازی منابع اطلاعاتی موجود که با موضوع مورد مطالعه ما در ارتباط هستند. بیشترین حجم این بخش از مقاله را بیان پیشینه تحقیق شامل می شود. در واقع مرور ادبیات زمینه نظری و تجربی را برای تحقیق فراهم میکند تا با استفاده از نتایج کارهای محققان دیگر کار پژوهش خود را پیش ببرد.

مقدمه مقاله اطلاعات کافی در خصوص فرضیه های مقاله و اهمیت موضوع پژوهشی شما را در اختیار خواننده قرار می دهد. ضمن آن که تمامی تحقیقات انجام شده در ارتباط با موضوع شما را به اطلاع خواننده می رساند; سعی کنید در قسمت مرور ادبیات مقالاتی را نقد و بررسی کنید که مستقیماً با موضوع مقاله شما در ارتباط هستند.  از جداول برای توضیح بیشتر و بهتر و جمع بندی مطالب خود استفاده کنید;

نکات مفید برای نگارش قسمت مرور ادبیات 
 • بیان نقد و بررسی مطالعات پیشین به زبان خودتان
 • دقت در ذکر منابع برای جلوگیری از اتهام به سرقت ادبی
 • تسلط بر موضوع در نقد و بررسی ها 
 • عدم نیاز به توضیحات اضافی و پیش از حد ( چرا که خوانندگان مقالات شما; همه رشته خودتان هستند)
 • استفاده از جدیدترین مقالات  در نگارش بخش مقدمه
 • کمک گرفتن از مقالات مروری معتبر
 • سازماندهی درست مطالعات پیشین در مقدمه تا مخاطب گیج نشود ( از مشابه ترین مطالعه به سمت مطالعاتی که تشابه کمتری دارند)
 • ایجاد بک تصئیر کلی از موضوع تحت مطالعه برای خواننده
 • در قسمت مرور ادبیات و کلیه قسمتهای دیگر مقاله; باید به گونه ای به مقالات و پژوهشهای قبلی خود اشاره کنید که داوران متوجه هویت شما نشوند.
 • قسمت 3 – اهداف نویسندگان (1-2) *
 • در این قسمت; نویسندگان اهداف اصلی خود را بیان می کنند یعنی این که قرار است چطور این شکاف را پر کنند . این قسمت هم چنین می تواند جملاتی باشد برای حرکت به سمت ادبیات موضوع.

سفارش پروژه->
خرید پروژه آماده->

 • قسمت 4 – شروع ادبیات موضوع
 • این قسمت مقدمه موضوع را شروع می کند: اطلاعات زمینه ای که نویسنده می خواهد بیان کند تا انگیزه تحقیق خاص خود را مشخص کند که این کار را با اشاره به دانش ناقص موضوع انجام می دهد.
 • این بخش ممکن است در قسمتی جدا با عنوان جدا (مرور ادبیات); یا پس از نتایج در مقالات پزشکی بالینی; و یا در بخش بحث بیان شود.
 • حالا بقیه قسمت های مقدمه نویسی را بررسی می کنیم.
قسمت 5- بررسی ادبیات موضوع

در این قسمت شما باید پیشینه ادبیات موضوع را بررسی کنیم. باز هم مثل قسمت قبل; نظر خواننده را باید به مشکلاتی که تاکنون بررسی/رفع نشده اند جلب کنید. برای مثال; شاید نویسندگان قبلا قسمت هایی از یک مسئله را بررسی نکرده اند یا متوجه مشکلاتی در نتایج خود نشده اند.

شما صرفا باید مطالبی را بیان کنید که برای شرح هدف مقاله ضروری است. بعد قسمت اعظم ادبیات موضوع برای اهداف مقایسه ای در قسمت بحث استفاده خواهد شد.

طول بخش ادبیات موضوع (قسمت های 4 و 5 در جداول بالا) می تواند از یک پاراگراف تا چند صفحه متغیر باشد. مطالب مرور ادبیات موضوع را می توانید برای اطلاعات بیشتر بخوانید.

قسمت 6– contribution نویسندگان

در این جا شما باید صریح و شفاف مشخص کنید که چگونه قرار است دانش فعلی را گسترش دهید (یعنی دانشی که در قسمت های 2; 4 و 5 جداول بالا عنوان شد).

قسمت 7- هدف کار حاضر (1-2)*

بیان هدف مورد نظر حتما در مقدمه مقاله ضروری است. این هدف باید در پاراگرافی جدا نوشته شود و طوری بیان شود که داور (و خوانندگان) اهداف پژوهش و نتایج مورد انتظار آن را 100 درصد به وضوح درک کند. شما باید روش مورد استفاده و احتمالا دلیل استفاده از آن را بیان کنید.

قسمت 8- نتایج اصلی مقاله

درست است که نتایج اصلی در بخش های دیگری از مقاله عنوان می شوند (معمولا در چکیده; نتایج; بحث و نتیجه گیری); اما خیلی از نویسندگان نتایج را در این قسمت هم بیان می کنند تا نشان دهنده چطور موقعیت گذشته به علاوه contribution آن ها به این نتایج خاص منجر شده است.

قسمت 9- پیامدهای آینده پژوهش

برخی نویسندگان علاقه دارند پیامدهای کار خود را در قسمت بحث یا نتیجه گیری بنویسند. اما اگر این پیامدها را در همین قسمت مقدمه بنویسید خواننده فورا متوجه اهمیت کار شما می شود که نتیجه اش انگیزه بیشتر برای خواندن باقی مقاله است.

قسمت 10- نوشتن ساختار مقاله (3-4 جمله خیلی کوتاه)

در مواردی که خصوصا ساختار مقاله شما برای ژورنال هدف کاملا استاندارد است و خوانندگان هم ترتیب بخش های مقاله را می دانند; این قسمت ضروری نیست. اما به هر حال اگر دوست دارید می توانید روش نوشتن outline و ساختار مقاله را بخوانید.

بعضی استثنائات در نوشتن مقدمه مقاله

در بعضی ژورنال ها و حوزه های پژوهشی; مقالات علمی معمولا تنها از سه قاعده نخست پیروی می کنند. بنابراین; هنگام نگاه کردن به مقالات در ژورنال مورد نظر خود برای یافتن مدل ها دقت کنید که آیا مقدمه های آنها; نتایج و نتیجه گیری ها را بیان می کنند یا خیر. اگر نتایج در مقدمه ارائه نمی شوند; شما هم احتمالا نباید این کار را در مقدمه خود انجام دهید.
همچنین در برخی رشته های علمی; بخش مقدمه معمولا به شکل قیف مانند است یعنی از نکات اصلی و کلی شروع شده و به مطالب ریز و جزئی و خاص ختم می شود. برای مثال; ممکن است در مقدمه; شما با اطلاعات درباره اهمیت موضو ع کلی مورد بررسی شروع کنید; سپس دانش در مورد یک جنبه از موضوع را خلاصه کنید و بعد پرسش جواب داده نشده ای در مورد آن جنبه مطرح کرده و سرانجام بگویید که تحقیق حاضر چگونه این مسئله را بررسی کرده است.

سفارش پروژه->
خرید پروژه آماده->

این رویکرد; شبیه حالتی است که ممکن است شما در زمانی که بازدید کننده به آزمایشگاه شما می آید; استفاده کنید یعنی ابتدا اطلاعات زمینه ای را ارائه کنید و سپس نشان دهید که در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستید. به طور کلی; خواننده مقاله شما; محل و مسیر تحقیق شما را بازدید می کند و بنابراین مقدمه ساختار مند می تواند استقبال مقید و مهمان نوازی به عمل آورد.

استناد و اختصارات در نوشتن مقدمه introduction مقاله اگر قبلا یادداشت مقدماتی یا چکیده ای از تحقیق را منتشر کرده اید; باید آن را (با استناد) در مقدمه ذکر کنید. در صورتی که مقالات دقیقا به هم مرتبط در جای دیگر منتشر شده اند یا قرار است منتشر شوند باید در مقدمه خود یا نزدیک بخش انتهایی به آن اشاره کنید. چنین ارجاعاتی باعث تسهیل جستجوی سابقه تحقیق توسط دیگران می شوند.

سفارش پروژه->
خرید پروژه آماده->

علاوه بر قواعد فوق به خاطر داشته باشید که امکان دارد مقاله شما توسط افراد خارج از حوزه تخصصی شما خوانده شود؛ بنابراین مقدمه; مکان مناسب برای تعریف هر اصطلاح تخصصی یا علائم اختصاری است که قصد استفاده از آنها را داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *