نرم افزار لیزرل

نرم افزار لیزرل(lisrel)

لیزرل یا لیسرل


لیزرل یک برنامه برنامه ارائه شده توسط ویندوز برای انجام مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) و سایر مدل سازی های ساختار خطی مرتبط است (به عنوان مثال; مدل سازی معادلات ساختاری چند سطحی ، مدلسازی چند سطحی خطی و غیر خطی و غیره).

برای سفارش پروژه کلیک کنید!

لیزرل برای ویندوز در وارد کردن داده های خارجی در قالب های مختلف مانند SPSS ، SAS ، MS Excel و غیره به عنوان فایل سیستم PRELIS (PSF) مفید است. این نرم افزار به منظور ضبط نمودار مسیر از یک فایل گرافیکی با پسوند پیش فرض به نام PTH استفاده می کند. همچنین در انطباق مدل اندازه گیری شده با داده ها مفید است.

به عنوان مثال ; تصور کنید که یکی می خواهد از LISREL استفاده کند در حالی که ; مدل را با داده های آموزشهای SPSS متناسب می کند. در این حالت ، فرد باید از گزینه “import data” از فهرست پرونده استفاده کند و “SPSS data data (* .sav )” گزینه.

کاربرد ها


لیزرل می تواند مجموعه گسترده ای از مشکلات و مدل ها را کنترل کند و می تواند عملکردهای زیر را انجام دهد:
مدل های دارای خطای اندازه گیری را کنترل کنید.
در مدلهای غیر بازگشتی به محقق کمک کنید.
در حل مسائل تجزیه و تحلیل چند متغیره مفید است (به عنوان مثال ، MANOVA).
برای کار در مقایسه های چند گروهی مفید است (مانند ایجاد مدل های جداگانه برای زن و مرد ; و غیره)
در آزمایش محدودیت ها مفید است.

از این نرم افزار می توان در تجزیه برخی از اثرات که در ابتدا به صورت دستی توسط محقق انجام می شود ، استفاده کرد. با این حال ، در مدل های پیچیده ; تجزیه این اثرات می تواند کاملا خسته کننده باشد.

کیفیتی که در مدل لیزرل نسبتاً رایج است این است که مدل ها از میانگین ها چشم پوشی می کنند و تمام متغیرهایی را که در مورد میانگین گروه خود متمرکز می شوند ; در نظر می گیرند. این ، به نوبه خود; منجر به داشتن مدل هایی با میانگین صفر می شود. این کار به منظور کاهش پیچیدگی مرتبط با تجزیه و تحلیل انجام می شود.

اگر با کمک لیزرل روی یک مدل چند گروهی کار شود; همان خروجی همان فرآیند را که با اجرای رگرسیون با متغیرهای ساختگی در SPSS بدست می آید ، می دهد.

لیزرل به محقق کمک می کند تا ابزاری نسبتاً تأثیرگذار و انعطاف پذیر برای بررسی تفاوت های مختلف گروه فراهم کند. این اطلاعات مشخصی به نام شاخص های اصلاح را فراهم می کند که به محقق در شناسایی محدودیت های برابری کمک می کند.

برای سفارش پروژه کلیک کنید!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.